Cam yünü vs Taşyünü: ne seçilir?

evini izole etmek için, yün kraliçesi! Ama, örgü değildir birini dikkatli olun. Aslında, malzemelerin iki tür bir ev izole etmek için kullanılır: kaya yünü ve cam yünü. Onların özellikleri nelerdir? ısı yalıtımı için hangi seçilir? ses yalıtımı için hangi? İşte bazı cevaplar.

cam yünü rulosu
© Isover

Taşyünü

Ayrıca taş yünü, kaya yünü, doğası ve özellikle volkan esinlenerek şaşırtıcı bir malzemedir. Gerçekten de, bu 1400 ° C'ye kadar bazalt (volkanik kaya), kireç taşı ve / veya ısıtılmış kil karışımı ile üretilen ve iplik elde etmek üzere bir elekten geçirilir. Bu tabakalar olarak veya silindir şeklinde ya monte edilir. Taş yünü, bir ısı yalıtım ve ses yalıtımı. Bu nem, aynı zamanda böcekleri direnç gösterir.

sandviç panel
© Joriside

cam yünü

cam yünü, özellikle kum ve geri dönüşümlü bir cam içerir. bileşenleri ısıtılır ve belirli bir boru kullanılarak tahmin. soğutulmuş sonra, yün görünümündedir. Cam yünü levhalar ya da rulo şeklinde pazarlanmaktadır. Bu ısı yalıtım ve ses yalıtımı hem de. Cam yünü işlemek ve kurulumu çok kolaydır. Hatta acemi DIYers kolayca kesim yapabilir.

Cam yünü birçok varlıkları vardır. Birincisi, bu çürüme yoktur, yani çürümeye etmez. Aynı zamanda su absorbe avantajına sahiptir ve bu nedenle ıslak odalarda kullanılabilir. Son olarak, cam yünü, özellikle yanıcı değildir. Yangın evde güvenli bir tercih malzemeyi yaptı.

izolasyon içerisinde
© Sociologas

Emniyet tedbirleri

Yün ve kaya ve cam yünü korkusu olmadan kullanılacak malzemelerdir. Nitekim bunlar sağlık, ya da ev sakinlerinin güvenliği için tehlikeli değildir. Her iki yalıtım yüklemek kolaydır. Bunlar bir bıçak veya büyük makas ile kesilebilir. Aşınma eldiven ve koruyucu gözlük DIY riskleri sınırlamak için tavsiye kalır.

Taşyünü
© Madlen

Ne seçilir?

Kaya yünü, cam yünü çok benzer performans yalıtkandırlar. Cam yünü böcek ve termitlere karşı dayanıklıdır, kaya yünü kendisi kemirgenlere karşı dayanıklıdır. Her iki malzeme de neme karşı dirençli olan ve hemen hemen hiç yanıcıdır.

imalat işleminin daha karmaşık olduğu için taş yünü biraz daha pahalıdır. Onun enerjisi performansı daha önemlidir. Cam yünü kalite / fiyat oranı ile öne çıkmaktadır.

ideali seçmeden önce bir enerji denetim yapmak ve uygun çözümler bulmak için profesyonel aramak. Yapı marketlerinde, ayrıca Evinizde kendinize ve yalıtım işleri ve / veya sesi almak istiyorsanız, özellikle değerli tavsiye alabilirsiniz.